Ile popcorn ma kalorii?

popcornZ pewnością wielu amatorów prażonej kukurydzy zadaje sobie pytanie, czy popcorn jest zdrowy i nie spowoduje na przykład problemów z podwyższonym cholesterolem. Aby rozwiać Wasze wątpliwości, przygotowaliśmy artykuł, w którym powiemy o zaletach chrupiącego popcornu.

Jak się obecni okazuje, produkty z pełnego ziarna, takie jak zwykłe płatki śniadaniowe czy prażona kukurydza zawierają wiele niezbędnych substancji i składników, zapewniających zdrowie. Fakt ten może wydawać się nieco dziwny, aczkolwiek w popcornie znajduje się nie tylko znaczna ilość błonnika, ale również przeciwutleniacze, dokładnie takie same jak w owocach czy warzywach.

Pragnąc przedstawić Państwu atuty prażonej kukurydzy, powinniśmy porównać ich skład do owoców, takich jak wiśnie, borówki czy winogrono. W popcornie znajdują się również przeciwutleniacze z grupy polifenoli, odpowiadające takim produktom jak choćby czekolada, orzechy, herbata, oliwa z oliwek czy czerwone wino. Jak mówią badania, te substancje mają zdolność neutralizowania wolnych rodników, czyli cząsteczek silnie utleniających, które mogą uszkadzać białko czy nawet strukturę naszego DNA.

Smaczny i chrupiący popcorn to również cenne źródło witaminy B. Warto także dodać, iż może likwidować on nadmiar cholesterolu, co zapobiega występowaniu choroby wieńcowej. Co więcej, częste jedzenie prażonej kukurydzy z powodzeniem ułatwi nam utrzymanie stałego poziomu cukru w naszej krwi.

Z powodzeniem można zatem stwierdzić, iż popcorn spożywany kilka razy w miesiącu może korzystnie wpływać na zapobieganie chorobom serca czy nowotworom. Z tego też powodu zaleca się jedzenie prażonej kukurydzy niemalże wszystkim, zarówno dorosłym, dzieciom jak i kobietom w ciąży oraz przebywającym na diecie i diabetykom, uważnie śledzącym poziom cukru we krwi. Badania potwierdzają niezastąpione wartości popcornu, dlatego też nie rezygnujmy z niego na przykład idąc d kina czy planując kameralną imprezę w gronie znajomych.

Należy jednakże pamiętać, iż popcorn jest najzdrowszy jedynie w swojej „naturalnej postaci”. Beztłuszczowa prażona kukurydza, czyli podawana bez masła czy cukru o wiele korzystniej wpłynie na nasze zdrowie. Spożywany od czasu do czasu popcorn pomoże nam utrzymać wymarzoną wagę, jednakże tylko wtedy kiedy nie będziemy dodawać do niego zbyt dużo soli, zatrzymującej w organizmie wodę. Prażona kukurydza bez dodatków zawiera w sobie około 400-500 kalorii na 100 gram. Popcorn maślany czy przyrządzony na słodko będzie jednakże miał około 150-200 kalorii więcej.

Popcorn zawiera też selen organiczny.