Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca?

odchudzanieMówiąc „dieta” mamy na myśli zmodyfikowany, zmieniony system odżywiania, który ma na celu uniknięcie pewnych chorób czy dolegliwości, lub walkę z istniejącymi już dolegliwościami. Z pewnością najpopularniejszą dietą na świecie jest dieta odchudzająca, służąca redukcji masy ciała.

Nie zawsze dieta niskokaloryczna równa się diecie odchudzającej. Są pewne typy diet uznawanych powszechnie za odchudzające, które wcale nie są dietami niskokalorycznymi (chociażby popularna dieta dr Kwaśniewskiego)

Punktem wyjścia dla opracowania indywidualnej diety powinien być rodzaj nadwagi danej osoby, sposób, w jaki do tej nadwagi doszło, a więc także poznanie nawyków żywieniowych i trybu życia, a także rezultat jaki dana osoba chce osiągnąć. Mimo wszystko, istnieją pewne wspólne elementy, określane jako wręcz podstawowe czy kluczowe, które powinny być uwzględnione w każdej odchudzającej diecie. Należy przede wszystkim ustalić zapotrzebowanie energetyczne danej osoby, rodzaj aktywności fizycznej i rodzaj oraz skalę nadwagi. Zasadniczo, im większa nadwaga, tym dłużej i wolniej powinno się chudnąć.

Dieta odchudzająca dla osób z nadwagą i osób otyłych

Czym się powinno różnić odchudzanie tych dwu grup? Osoba z niewielką nadwagą może przede wszystkim odchudzać się na własna rękę. Powinna tylko poznać swoje słabe punkty, swoje ulubione potrawy i przeanalizować tryb życia. Następnie określa dobowy próg kaloryczności produktów lub wybiera okresową dietę, która zakłada na przykład powstrzymywanie się całkowite od pewnych pokarmów lub całych grup pokarmów. Odchudzanie osoby z niewielką lub średnią nadwagą można rozłożyć na tygodnie lub miesiące. Po takim okresie powinien nastąpić upragniony spadek masy ciała. Wówczas należy się tylko skoncentrować na utrzymaniu nowej sylwetki. Warto też , zarówno w trakcie diety, jak i po zakończeniu, zadbać o odpowiedni poziom aktywności fizycznej.

W przypadku dużej nadwagi lub wręcz otyłości, sprawa jest bardziej skomplikowana. Ponieważ w grę mogą wchodzić poważne zaburzenia zdrowotne, bezwzględna jest wizyta u lekarza. W zasadzie najlepiej, aby osoby z dużą otyłością przeprowadzały kuracje odchudzające pod okiem, lub choćby pod kontrolą lekarza. Odchudzanie należy rozłożyć na wiele miesięcy, a nawet lata, aby cieszyć się nową figurą bez uszczerbku dla zdrowia. Zbyt szybkie chudnięcie osób, które maja dużą nadwagę grozi poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Warto mieć to na uwadze, planując odchudzanie.

Przeczytaj też: jaką dietę stosuje Mariah Carey?