Utrata nawet pojedynczego zęba nie jest obojętna dla całego układu gryzienia, dlatego każdy ubytek wymaga jak najszybszego uzupełnienia. Zostawienie pustego miejsca po zębie, jest poważnym błędem przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale uzupełnianie braków zębów jest również bardzo ważne ze względów estetycznych.
Miejscem, w którym możemy tego dokonać jest pracownia protetyczna.
Dzisiejsza protetyka daje nieograniczone możliwości, a stosowane technologie wyglądają, jakby były wzięte prosto z filmów science – fiction. Poza uzupełnianiem brakujących zębów, można odbudowywać złamane korony zębów, zmieniać ich kształt, a nawet wielkość.
Jeszcze kilka lat temu wykonanie zębów zastępczych było uciążliwe i żmudne – zarówno dla pacjenta, jak i protetyka. Obecnie wszystkie prace zostały udoskonalone, a czas oczekiwania znacznie się skrócił. Wycisk szczęki po pobraniu, zostaje zeskanowany i przesłany do laboratorium, gdzie w specjalnych programach komputerowych tworzy się projekt uzupełnienia protetycznego na podstawie wirtualnego zapisu odlewu.
Często wybierane są przez pacjentów protezy hybrydowe, inaczej nazywane protezami złożonymi. Są to protezy wykonane z 2 lub więcej odmiennych materiałów. Protezy hybrydowe kosztują więcej ze względu na konieczność zastosowania dwóch odmiennych technologii w produkcji. Minusem ich jest to, że trudniej je modyfikować lub reperować. Ale plusem, który zadowala większość pacjentów, jest dowolność przy ich tworzeniu i to, że mogą dopasować protezę idealnie do swoich oczekiwań, tak by czuć się komfortowo.
Światową nowinką są skanery wewnątrz ustne, za pomocą których jest skanowana jama ustna pacjenta. Następnie trójwymiarowy obraz jest przesyłany automatycznie do laboratorium protetycznego, gdzie technik rozpoczyna tworzenie korony czy mostu, zanim pacjent zejdzie z fotela stomatologicznego. Pacjent może czynnie brać udział w projektowaniu kształtu swoich zębów i wszystko obserwować na monitorze komputera. Zaprojektowane uzupełnienie wygląda w rzeczywistości w ustach pacjenta tak, jak na ekranie monitora, dzięki temu ryzyko niezadowolenia z efektów leczenia jest ograniczone do minimum.
Wraz z rozwojem techniki protezy zębów coraz częściej wykonywane są metodą wszczepienia implantu czyli umieszczenia w kości sztucznego korzenia. W ofercie jest dostępnych kilka różnych typów implantów, a wybór zależy od stanu kości czy zdrowia pacjenta.