Zaraz po urodzeniu dziecka karmi się je mlekiem, a do diety dziecka gluten wprowadza się między 4, a 7 miesiącem życia. Jednak nie można obić tego nazbyt gwałtownie, na początku musi być zachowana dieta bezglutenowa i stopniowa ekspozycja na gluten. Czyli należy wprowadzać go w małych ilościach. Przykładowo odrobina zagotowanej kaszy manny co drugi dzień do obiadku. Nie można wprowadzać go gwałtownie, bo jest to niebezpieczne dla dziecka, należy pamiętać jak groźna może być celiakia. Przy kamieniu niemowlaka należy pamiętać o wielu innych zasadach. Podstawową jest to, aby wprowadzając nowe pokarmy zachować umiar i rozsądek.
Jakie są podstawowe założenia diety bezglutenowej?
Unikanie produktów zawierających gluten:
- Najważniejszym założeniem jest całkowite wyeliminowanie produktów zawierających gluten. Obejmuje to większość produktów z pszenicy, jęczmienia i żyta, takich jak pieczywo, ciasta, makarony, płatki śniadaniowe, a także wiele przetworzonych produktów, w których gluten może być używany jako dodatek (np. jako zagęstnik).
Czytanie etykiet produktów:
- Osoby na diecie bezglutenowej muszą bardzo uważnie czytać etykiety produktów spożywczych w poszukiwaniu składników zawierających gluten oraz oznaczeń, które wskazują, że produkt został wyprodukowany w obecności glutenu, co może prowadzić do zanieczyszczenia krzyżowego.
Zastępowanie produktów zawierających gluten ich bezglutenowymi odpowiednikami:
- Istnieje wiele produktów bezglutenowych, które mogą zastąpić ich tradycyjne odpowiedniki, w tym makarony, pieczywo, ciastka oraz inne produkty piekarnicze, które są wyprodukowane z bezglutenowych mąk, takich jak mąka ryżowa, kukurydziana, gryczana czy ziemniaczana.
Zwracanie uwagi na zanieczyszczenie krzyżowe:
- Zanieczyszczenie krzyżowe może wystąpić, gdy produkty bezglutenowe są przygotowywane lub przechowywane w bliskim sąsiedztwie z produktami zawierającymi gluten. To zjawisko stanowi szczególne ryzyko w restauracjach lub kuchniach, gdzie przygotowywane są jednocześnie potrawy z i bez glutenu.
Włączanie naturalnie bezglutenowych produktów:
- Dieta bezglutenowa nie musi polegać wyłącznie na specjalistycznych produktach. Wiele naturalnie bezglutenowych produktów, takich jak świeże owoce, warzywa, mięso, ryby, jaja, większość nabiału, a także niektóre zboża, takie jak quinoa, amarantus, kukurydza i ryż, mogą stanowić podstawę zdrowego odżywiania.
Nie ważne, że jak dajemy dziecku nową potrawę, czy to owoc czy warzywo, to dziecku bardzo smakuje i maluch się tym zajada. Na początku nie wolno podawać całego słoiczka, czy też dużej porcji. Początkowo należy dać spróbować, a potem obserwować czy nowa potrawa nie powoduje reakcji alergicznej. Bo kiedy podamy alergen w dużej ilości to może dojść do bardzo silnej reakcji, a nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który może mieć tragiczny finał. Wtedy dziecko będzie wymagało natychmiastowej pomocy lekarskiej. Także rozszerzajmy dietę z „głową”.