Wszystko o depilacji woskiem

wydepilowaneDepilacja woskiem zyskała sobie ogromną popularność. Nic dziwnego, to jedna z najlepszych metod usuwania zbędnego owłosienia na dość długi czas. Jednak – jak każda metoda, nie jest pozbawiona wad. Poznaj wady i zalety depilacji woskiem i zdecyduj, czy ta metoda depilacji jest odpowiednia właśnie dla ciebie.

Depilacja woskiem polega na przyklejaniu do skóry wosku wraz z kierunkiem wzrostu włosa i następnie zrywaniem go pod włos. Włoski przyklejają się do wosku, dzięki niczemu są wyrywane wraz z cebulkami. Dlatego też depilacja woskiem uznawana jest za depilację względnie trwałą. W zależności od depilowanej części ciała i indywidualnych cech efekty depilacji utrzymują się od czterech do sześciu tygodni.

Dla kogo depilacja woskiem?

Depilacja woskiem przeznaczona jest zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, choć wciąż jeszcze panowie rzadko usuwają owłosienie. Jednak ci, którzy chcą mieć gładką klatkę piersiową lub pozbyć się włosów na plecach, najczęściej wybierają właśnie wosk. Woskiem można wydepilować każą część ciała. Najrzadziej używa się wosku do depilacji brwi, bo wymaga to precyzyjnego regulowania kształtu. Jedynie przy bardzo krzaczastych brwiach można je najpierw wydepilować woskiem, a następnie pęsetą nadać ostateczny kształt. Wosk świetnie sprawdza się też w depilacji intymnej. Jednak nie każdy może skorzystać z tej metody. Przeciwwskazaniem są przede wszystkim schorzenia skórne, wysypka, alergia, czy łuszczyca. Poza tym nie powinno się depilacji woskiem wykonywać u osób ze skłonnością do pękania naczyń krwionośnych, a więc także przy rozszerzonych naczyniach, pajączkach, sinych plamach i żylakach. Należy także zrezygnować, jeśli na depilowanej powierzchni są świeże rany, siniaki i opuchnięcia. Depilacja woskiem jest niewskazana także w ostatnim trymestrze ciąży oraz u osób cierpiących na cukrzyce. Wśród przeciwwskazań jest także niska krzepliwość krwi oraz stan podgorączkowy.

Wosk na zimno i wosk na ciepło

Depilacja woskiem może być wykonywana na dwa sposoby – zimnym lub ciepłym woskiem. Ten pierwszy sposób jest przeznaczony przede wszystkim do użytku domowego, a drugi stosuje się najczęściej w gabinetach kosmetycznych. Wosk na ciepło jest skuteczniejszy. Przede wszystkim lepiej przylega do włosów i silniej się do niego przyklejają. Poza tym pod wpływem temperatury, łatwiej usuwa się włosy. Wosk na ciepło pozwala też na precyzyjniejszą aplikację. W domu lepiej jednak poprzestać na plastrach z woskiem na zimno. Jeśli zaczniemy samodzielnie podgrzewać wosk, możemy doprowadzić do zbyt wysokiej temperatury, a w efekcie do oparzeń ciała.

Depilacja woskiem w gabinecie kosmetycznym

W gabinecie kosmetycznym wydepilujemy woskiem każą część ciała. Używa się wosku na ciepło, aplikowanego ze specjalnej maszynki, utrzymującej go w stanie płynnym lub patyczkiem – wówczas kosmetyczka jednorazowym patyczkiem nabiera płynny wosk z urządzenia podgrzewającego. Najczęściej patyczkiem nakłada się wosk podczas depilacji okolic bikini. Ważne, by dzień. przed zabiegiem nie stosować peelingu, a w dniu zabiegu po porannym prysznicu nie nakładać na skórę balsamów czy kremów. Po zabiegu przez kilka godzin może utrzymywać się lekki obrzęk i zaczerwienienia. Ważne, by nie zażywać w tym czasie gorącej kąpieli, zrezygnować też trzeba z peelingów. Oczywiście kilka dni po zabiegu możemy już stosować peeling. Warto do codziennej pielęgnacji włączyć też krem opóźniający odrastanie włosów. Może on nawet o dwa tygodnie przedłużyć efekty zabiegu! Trzeba też pamiętać, że decydując się na depilację woskiem, najlepiej pozostawać wiernym tej metodzie. Jeśli na przykład po depilacji intymnej powrócimy do usuwania włosów maszynka, kolejna depilacja woskiem znów będzie bardzo bolesna, bo włoski zdążą się wzmocnić. Jeśli jednak zawsze będziemy je usuwać woskiem, każdy kolejny zabieg będzie łatwiejszy, bo włosy staną się słabsze i delikatniejsze. Z czasem będą też wolniej odrastały. Dotyczy to także depilacji nóg – każdy następny zabieg jest mniej bolesny.